Jdi na obsah Jdi na menu
 


...2013..."SRPEN SLAVÍ ZIP"...

9. 7. 2013

 ...JUKNEME DO SRPNA?...

oko.jpg

 ...I V SRPNU JE ČAS NA PRÁZDNINOVÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI...

...NAPŘ.?...VÍTE, ŽE?... 2. SRPNA JE DEN SUCHÉHO ZIPU?... NO VÁŽNĚ...

zzz.jpg

Jeden z nejvýznamnějších objevů tohoto století s užitnou hodnotou pro širokou veřejnost - to je suchý zip. Vynalezl jej George de Mestral roku 1941 (1948?) a to díky svému čtyřnohému mazlíčkovi. Když se s ním při procházce v Alpách  prodírali křovím po příchodu domů byl jeho pes celý obalený semínky s háčky z rostlin. Fascinován silou jakou to na srsti psa drželo, si vzal jedno semínko pod mikroskop, na základě toho zjistil že jsou na semenu malé háčky a začal experimentovat a vymýšlet jak to použít.

z3.jpgSuchý zip je textilní materiál tvořený dvěma vrstvami, určený pro jejich (dočasné nebo nastavitelné) spojování. Jedna vrstva je vyrobena z textilie s čnícími jemnými vlákny – očky, druhá je pokryta sítí drobných nylonových háčků, které se na protější látku zachytávají.

Suchý zip je zhotoven tak, aby se dal velice snadno rozpojovat, ale jeho odpor vůči bočním silám je obdivuhodný. Některé druhy jsou tak odolné proti síle smyku (boční síle), že například zip o ploše menší než 120 milimetrů čtverečních udrží váhu jedné tuny.

Velcro (suchý zip) se vyrábí tkaním nylonového vlákna. Vzniklá tkanina se skládá z hustých shluků malých smyček. Druhá část (část háčků) se vyrábí rozpůlením smyček. Z každé smyčky se tak stanou dva háčky. Tkanina se poté zahřeje a tvar háčků a smyček se tímto způsobem stabilizuje. Takto vyrobený suchý zip se na materiály, k jejichž spojování má sloužit, připevňuje šitím nebo lepením.

 Svůj vynález (patent udělen v roce 1955) pojmenoval „VELCRO“ podle francouzských slov „velours“, znamenající samet, a „crochet“, znamenající háček. V některých zemích se pod tímto názvem prodává, a často se jedná o obchodní známku.

 Od 60. let 20. století je ve velké míře používán v interiéru kosmických lodí (jako např. program Apollo) k přichytávání nástrojů, nákladu a dalších předmětů ke stěnám lodi nebo ke skafandru, aby se zabránilo jejich volnému poletování v beztížném stavu. Suchý zip je jednoduchou, bezpečnou a elegantním alternativou k vázání předmětů lany či sítěmi k okům a madlům, nebo používání kovových spojovacích mechanismů. V těchto případech jsou použity teflonové háčky a polyesterová očka.

Suchý zip v kultuře?

....Ve filmu Muži v černém tvrdí Zed, že suchý zip je technologie mimozemšťanů, kterou muži v černém zabavili. Naráží se tím na fakt, že někteří Američané se domnívají, že suchý zip vynalezli vědci v NASA...

...V seriálu Star Trek se také tvrdí, že suchý zip přinesli na Zem mimozemšťané...

...Hudební skupina ZZ Top nahrála píseň pojmenovanou Velcro Fly...

 

...To jsou věci...Už i "věci" mají své dny...chichi...

zz--2-.jpgI když uznávám, že takový suchý zip je vážně objev...tedy byl objev. Dnes realita a přiznejme si, že každý z nás si občas užívá předností "sucháče". Třeba na botkách... žádné zdržování se zavazováním tkaniček (a umíme je vůbec?...chi?) nebo rychlozapínání na brašnách, batozích, potazích, bundách, stanech... využíváme se samozřejmostí.

 ...Klidné dny plné pohody, zdravím...Pet. Ri.

 

z2.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

KAŽDÝ DEN SE NĚCO PŘIUČÍM

(IVANA, 23. 5. 2014 16:46)

TAK TO JSEM NEVĚDĚLA, ŽE PŘI PROCHÁZCE SE PSEM SE Z ČLOVĚKA MŮŽE STÁT VYNÁLEZCE. KOLIKRÁT JSME V MLÁDÍ PROLÉZALI LOUKY A POLE A VŽDY JSME SE PŘI SKOTAČENÍ NECHTĚNĚ OBALILI BODLÁKY. JEN JSME NEMĚLI TAK OTEVŘENOU HLAVU, ABYCHOM DO SVĚTA POSLALI MYŠLENKU A VYNÁLEZ SUCHÉHO ZIPU. IVANA

tak jdu jinam

(Ivoš, 16. 7. 2013 18:36)

chápu a nezlobím se :)

Poděkování...

(Pet. Ri., 9. 7. 2013 13:02)

Děkuji za "dobrý stránky"...
A narozky v srpnu? To bohužel článek nebude... S přihlédnutím na to, kolik je lidí na světě (a tyto stránky jsou světové... chichi...)... musím odmítnout nápad na článek... bože, umíte si představit, že se to rozkřikne?
To bych musela zcela překopat náplň obsahu svých stránek... : )
...Pet.Ri.

budu mít také článek?

(Ivoš, 9. 7. 2013 9:02)

když přiznám, že v srpnu mám narozky, budu mít taky článek, že mám svůj den? : D
jinak díky, dobrý stránky, rád si počtu